EDIT MAIN
Plus_blue

Athletic History

Baseball

  • 1963 – Region 3-B Champions
  • Class B State Runner-Up(lost to Norcross)
  • 1971 – Region 5-B Champions
  • Class B First Round (8 Region Champions)
  • 1985 – Region 5-A Champions
  • Class A State Runner-Up (lost to Calhoun County)
  • 2001 – Class A First Round
  • 2002 – Class A First Round
  • 2003 – Class A First Round
  • 2004 – Class A First Round
  • 2007 – Class AA First Round
  • 2008 – Class AA First Round
  • 2009 – Class AA Sweet 16
  • 2011 – Class AA Sweet 16
  • 2012 – Class AA First Round
  • 2013 – Class AA First Round
  • 2014 – Class AA First Round
  • 2015 – Region 5-AA Champions
  • Class AA Elite Eight
  • 2016 – Class AA Elite Eight
  • 2017 Region 5AA Runner Up
  • Class AA Sweet 16
  • 2018 – Region Runner Up
  • Class AA Elite Eight
  • 2019 – State Playoffs

Football

  • 1990 – Region 5-A Runner Up
  • State Quarterfinals (lost to Dacula)
  • 2001 – Class A 1st Round
  • 2002 – Class A 2nd Round
  • 2003 – Class A 1st Round
  • 2005 – Region 4AA Champions
  • Class AA – 2nd Round
  • 2006 – Region 5AA Champions
  • Class AA – 2nd Round
  • 2007 – Class AA 1st Round
  • 2008 – Class AA 1st Round
  • 2009 – Class AA 1st Round
  • 2010 – Region 5AA Runner Up
  • Class AA 1st Round
  • 2011 – Class AA 1st Round
  • 2012 – Region 5AA Champions
  • Class AA – 2nd Round
  • 2013 – Region 5AA Champions
  • Class AA – 2nd Round
  • 2014 – Region 5AA Runner Up
  • State Quarterfinals (lost to Brooks)
  • 2015 – Region 5AA Champions
  • Class AA – 2nd Round
  • 2016 – Class AA 1st Round
  • 2017 – Region 5AA Champions
  • AA Final Four
  • 2018 – Region 5AA Champions
  • AA State Champions

Boys Basketball

  • 1959 Class B – State Semifinals
  • 1960 Region 3-B Champions
  • State Semifinals
  • 1986 Region 5A Sub Region Champions
  • State Playoffs
  • 1988 Region 5A Sub Region Champions
  • State Playoffs
  • 1989 Region 5A Sub Region Runner UP
  • 2002 Class A – Sweet Sixteen
  • 2003 Class A – State Playoffs
  • 2017 Region 5-AA Champions
  • Class AA – Sweet Sixteen
  • 2018 – AA State Playoffs

Girls bASKETBALL

  • 1961 Class B – State Quarterfinals
  • 1962 Class B – State Quarterfinals
  • 1963 Class B – State Quarterfinals
  • 1971 Class B – Sweet Sixteen
  • 1972 Class B – Sweet Sixteen
  • 1973 Class B – Sweet Sixteen
  • 1974 Class B – Sweet Sixteen
  • 1976 Class B – State Quarterfinals
  • 1977 Class B – Sweet Sixteen
  • 1978 Class B – Sweet Sixteen
  • 1984 Class A – State Quarterfinals
  • 1987 Region 5A Champions
  • Class A – State Semifinals
  • 1988 Region 5A Champions
  • State Playoffs
  • 1992 Region 5A Runner Up
  • 1993 Region 5A Sub Region North Champions
  • Class A – Sweet Sixteen
  • 1997 Region 5A Sub Region Runner Up
  • 2001 Class A -Sweet Sixteen
  • 2002 Region 5A Champions
  • Class A – Sweet Sixteen
  • 2003 Class A – State Playoffs
  • 2004 Class A – State Playoffs
  • 2008 Class AA – State Playoffs
  • 2010 Region 5AA Runner Up
  • Class AA – State Playoffs
  • 2011 Class AA – Sweet Sixteen
  • 2012 Region 5AA Champions
  • AA State Quarterfinals
  • 2015 Region 5AA Runner Up
  • State Playoffs
  • 2016 Region 5-AA Champions
  • State Quarterfinals
  • 2017 Region 5-AA Champions
  • State Quarterfinals
  • 2018 – AA State Playoffs

Softball

  • 1985 – Region 5-A Champions
  • Slow Pitch State Playoffs
  • 1986 – Region 5-A Champions
  • Slow Pitch State Playoffs
  • 1989 – Region 5-A Champions
  • Slow Pitch State Playoffs
  • 2003 Class A – State Playoffs
  • 2004 Class A – State Playoffs
  • 2005 Class A – State Playoffs
  • 2006 Class AA – State Playoffs
  • 2007 Class AA – State Playoffs
  • 2010 Region 5-AA Champion
  • State Playoffs
  • 2011 Region 5-AA Champion
  • State Playoffs
  • 2012 Region 5-AA Runner Up
  • Elite 8 (3rd Place Finish)
  • 2013 Region 5-AA Runner Up
  • Elite 8 (3rd Place Finish)
  • 2014 Region 5-AA Champion
  • State Champions
  • 2015 Region 5-AA Champion
  • Elite 8 (6th Place Finish)
  • 2016 Region 5-AA Champion
  • Elite 8 (7th Place Finish)
  • 2017 Region 5-AA Runner Up
  • Sweet Sixteen
  • 2018 – Region 5-AA Champions
  • Elite 8

Wrestling

Individual State Placers:

  • 1997 Jamie West – 4th Place – 140 L.b
  • 2006 Kyle Yates – 5th Place – 275 L.b
  • 2007 Kyle Yates – 4th Place – 275 L.b
  • 2009 – Lee McMahan – 4th Place – 189 L.b.
  • 2013 – Hank Barnes – 5th – 182 L.b.
  • 2013 – Taron Person – 5th – 275 L.b.
  • 2015 Matt Brown – State Runner Up – 220 L.b
  • 2017 – Cage Cannon – 5th Place – 152 L.b
  • 2017 – Luis Vasquez – 5th Place – 220 L.b

Individual Region Champions:

  • Jake Yates – 2008
  • Dylan Johnson – 2008
  • Lee McMahan – 2009
  • Kevin Kidd – 2009
  • Trevor Matthews – 2009
  • Blake Hardy – 2012
  • Tyler Wynn – 2012
  • Hank Barnes – 2012
  • Ta Freeland – 2012

Weightlifting

State Championships:

  • 2013
  • 2014
  • 2016

State Runner Up:

  • 2012
  • 2015

Individual State Champions:
2012:
-Tori Rogers
-Tyler Wynn
-David Robbins
-Taron Person
2013:
-Tori Rogers
-Qua Reid


2014:
-Tori Rogers
-Austin James
-Taron Person
-Ta Freeland


2015:
-Duranta Dunson
-Anthony Brand
2016:


-Dayvin Troy
-Andrew Cannon
-Austin Miller
-Austin Barron


2017:
-Dayvin Troy
-Austin Miller
-Luis Vasquez

Individual State Runner Up:
2012:
-Ta Freeland
-Qua Reid

2013:
-Ta Freeland
-Duranta Dunson
-Austin James
-Zach Looney
2014:


-Duranta Dunson
-Jace Mock
-Keyante Watkins
-Anthony Brand


2015:
-Andrew Cannon
-Austin Barron
-Austin Miller


2016:
-Hunter Lane
-Riley Callahan

Boys Track

  • 1980 Region 5A Champions
  • 1981 Region 5A Champions

Individual State Champions:

  • 1972 Ricky Zackery – Two Mile Run (10:19.5)
  • 1983 Arthez Woodruff – 100 Yard Dash (10:22)

Individual State Runner Ups:

1978 440 Yard Relay Team
-Anthony Goode
-Gerald Bandston
-Jeff Davis
-J.D. Cook
2014 Orlando Burgos – 1600 Meter (4:26.52)

Individual 3rd Place Finishers:

1976 Johnny Thornton – Mile Run
1980 Mile Relay Team
-Clifford Dunson
-Stanley Dunson
-Dennis Cheeks
-Bill Potts
1982 Arthez Woodruff – 220 Yard Dash
1983 Lecham Kilby – Shot Put
2010 Shuntavius Swindle – 300M (36.689)

Individual 4th Place Finishers:

1972 Ricky Zackery – Mile Run
1980 Clifford Dunson – 220 Yard Dash
1981 440 Yard Relay
-Ernie Freeland
-Curtis Goode
-Darrell Vaughn
-Stanley Phillips
1982 Arthez Woodruff – 100 Yard Dash
1984 Arthez Woodruff – 220 Yard Dash
2009 Davey Hunt – Pole Vault

Girls Track

2010 Region 5AA Champions

Individual State Champions:

  • 1987 Jemaka Tucker – Shot Put
  • 2004 Shareetha Jackson – Shot Put

Individual State Runner Ups:

  • 1985 Jemaka Tucker – Shot Put
  • 1986 Jemaka Tucker – Shot Put
  • 1988 Jemaka Tucker – Shot Put
  • 2001 Shareetha Jackson – Shot Put
  • 2008 Alicia Ware – High Jump
  • 2010 Alicia Ware – High Jump
  • 2014 Jasmine Cook – Shot Put (38-02.200)

Individual State 3rd Place:

  • 2012 Jasmine Cook – Discus
  • 2013 Jasmine Cook – Shot Put (37-.06.50)
  • 2014 Jameka Parks – 100 Meter Hurdles (15.60)
  • 2014 Jameka Parks – Long Jump (17.09.00)

Boys Tennis

  • 2004 Class A – State Playoffs
  • 2005 Class A – State Playoffs
  • 2008 Region 5-AA Runner Up
  • State Playoffs
  • 2009 Region 5-AA Runner Up
  • State Playoffs
  • 2010 Region 5-AA Champions
  • State Playoffs
  • 2011 Region 5-AA Champions
  • Sweet Sixteen
  • 2012 Region 5-AA Champions
  • State Playoffs
  • 2013 Region 5-AA Runner Up
  • State Playoffs
  • 2014 Class AA – State Playoffs
  • 2015 Region 5-AA Runner Up
  • State Playoffs
  • 2016 Region 5-AA Runner Up
  • State Playoffs
  • 2017 Region 5-AA Champions
  • 2018 – AA State Playoffs
  • 2019 – AA State Playoffs

Girls Tennis

  • 2002 Class A – State Playoffs
  • 2003 Class A – State Playoffs
  • 2008 Region 5-AA Runner Up
  • State Playoffs
  • 2009 Region 5-AA Runner Up
  • State Playoffs
  • 2010 Region 5-AA Runner Up
  • State Playoffs
  • 2011 Region 5-AA Runner Up
  • State Playoffs
  • 2012 Region 5-AA Runner Up
  • State Playoffs
  • 2013 Region 5-AA Runner Up
  • State Playoffs
  • 2014 Region 5-AA Runner Up
  • State Playoffs
  • 2015 Class AA – State Playoffs
  • 2016 Region 5-AA Runner Up
  • State Playoffs
  • 2017 Region 5-AA Champions
  • Class AA – Sweet Sixteen
  • 2018 – AA State Playoffs
  • 2019 – AA State Playoffs

Cross County

Region Championships:

  • Girls 2010

Region Runner Up:

  • Boys 2010
  • Boys 2014
  • Girls 2015

Region Championships:

  • Girls 2010

Region Runner Up:

  • Boys 2010
  • Boys 2014
  • Girls 2015

State Placer:

  • 2012 – Orlando Burgos – 3rd Place

Individual Region Champions:

  • 2010 – Lisa Denton
  • 2010 – Kevin Kidd
  • 2011 – Orlando Burgos
  • 2012 – Orlando Burgos

Individual Region Runner Up:

  • 2017 – Holly Moreland